Поредната среща на деветокласниците от Профилирана гимназия „Христо Ботев“ град Попово в училищната библиотека с творец. На 27 април 2026 година гост на гимназистите беше поповската писателка Маргарита Недева – автор на романите „Кодът на доброто“ и „Оренда“. Учениците я познават като дългогодишен библиотекар в библиотеката към Народно читалище „Св. св. Кирил и Методий – 1882“ в родния град.
„В библиотеката, сред книгите, намерих своето място и призвание“ сподели тя. Маргарита Недева не скри вълнението си от връщането в родното училище като специален гост. Любовта й към историята и литературата са се обединили в търсене на исторически извори назад във времето за места и събития, които са намерили своя художествена интерпретация в романите. Маргарита Недева ни пренесе векове назад във времето в столицата Плиска, разчете за нас надписите на Мадарския конник, откъдето е името на един от главните герои в „Оренда“ Корнесий. Години на изследователска работа в библиотеки и архиви, включително в библиотеката на Ватикана, за да бъде достоверна историята, разказана в романите й. Сподели, че на път е трети роман, който отново е на историческа тема. Вместо пожелание, Маргарита Недева прочете своето стихотворение „Помни..“. На финала на срещата покани пишещите гимназисти да се включат в литературния клуб към читалището, чийто ръководител е. До нови срещи!